Правила

Правила за провеждане на процедура по Медиация

МЕДИАТОР:  ДЕСИСЛАВА НОВОСЕЛСКА

Приложение

Процедура

Медиация

Медиацията е способ за прилагане при спорове възникнали в областта на търговски, имотни, договорни, семейни, в етажна собственост, и при възстановително правосъдие. Медиация при възстановително правосъдие се прилага на лица навършили 14 годишна възраст. Медиацията може да се прилага независимо от обстоятелството дали по спора се води съдебно производство или не.

I. Процедурата по Медиация се провежда съгласно изискванията на Закона за медиация (ЗМ), Наредбата по чл. 8 от ЗМ и настоящите Правила.

II. Основни принципи на Медиацията

(Глава II, чл. 5-7 от Закона за медиацията):
1. Доброволност – Страните участват в процедурата по своя воля и могат по всяко време да се оттеглят.
2. Равнопоставеност – Всяка от страните има равни възможности за участие, права и отговорности в процедурата по МЕДИАЦИЯ.
3. Неутралност – Медиаторът не налага решение по спора.
4. Безпристрастност – Медиаторът не проявява пристрастие и не взема страна по спора.
5. Поверителност:

  • Вътрешна поверителност: Медиаторът не може да съобщава на другите участници в процедурата обстоятелства, които се отнасят само до една от страните по спора, без нейното съгласие.
  • Външна поверителност: Разискванията във връзка със спора са поверителни. Участниците в процедурата по МЕДИАЦИЯ са длъжни да пазят в тайна всички обстоятелства, факти и документи, които са им станали известни в хода на процедурата.

III. Етапи в процеса на медиация

1. Информационен:

  • Свързване с Медиатора /по телефон или чрез електронна поща/. Първата стъпка е да заявите желанието си за провеждане на процедура по МЕДИАЦИЯ. Това можете да направите като се свържете по телефона или изпратите имейл и разкажете за естеството на проблема.
  • Искането може да бъде отхвърлено от Медиатора, ако закон или друг нормативен акт предвиждат друг ред за сключване на споразумение или по собствена преценка.
  •  Процедурата по Медиациязапочва чрез подаване в писмен вид на Искане за провеждане на процедура по Медиация/Заявление/, в което на Медиатора се предоставя информация относно въпросите, по които страните желаят да постигнат споразумение, както и имената и информация за контакт със страните, които ще участват в процедурата. Електронен адрес за подаване на Заявление: office@kantora.eu.
  • Медиаторът потвърждава получаването на Заявлението и се свързва със страните, като при необходимост кани насрещната страна за процедура по Медиация, ако тя не е информирана.
  •  При одобрено Заявление, страните и Медиаторът обменят информация относно графика, мястото за провеждане на процедурата по Медиация и необходимостта от евентуален предварителен обмен на документи.
  • Датата, на която Заявлението е одобрено и подписано от всички страни, се счита за дата на стартиране на Медиацията.

2. Реален – начало на същинската част на Медиациятас цел постигане на взаимноизгодно решение.

  • В уговорения ден и час страните се явяват за провеждане на Медиация.
  • На този етап от процедурата между Медиатора и страните се подписва договор, по силата на който страните възлагат, а Медиаторът се съгласява да проведе процедурата по Медиация.
  • Пристъпва се към изслушване на страните, при което всяка от тях изказва своята гледна точка по спора.
  • Медиаторът води процедурата, поставя конкретни въпроси и насочва страните да се придържат към темата на спора.
  • Възможно е в хода на процедурата да се премине и към индивидуални срещи между Медиатора и всяка от страните. На тях се обсъждат въпроси, които една от страните не би искала да сподели на общите срещи с другата страна. Информацията, предоставена на Медиатора на тези срещи е поверителна и Медиаторът не може да разкрива обстоятелства, станали му известни на тези срещи, без изричното съгласие на страната. Индивидуалните срещи не са задължителни, те се провеждат при съгласие и желание на страните, а също и по предложение на Медиатора, когато той счете, че в конкретния случай такива срещи биха имали положителен резултат за разрешаването на спора.
  • Медиацията може да протече в рамките на една среща, но ако тя се окаже недостатъчна за изхода от спора, то тогава, при съгласие на страните, се уговорят последващи срещи.

3. Финален:
I. С постигане на споразумение:

  • В случай, че страните постигнат съгласие по всички или по някои от спорните въпроси, процедурата по МЕДИАЦИЯ приключва със Споразумение/Спогодба. Медиаторът не може да дава правни съвети, а само подпомага страните да постигнат взаимноизгодно споразумение.
  • В интерес на страните е, с оглед установяване на постигнатото споразумение, то да е в писмена форма.
  • В момента на постигане на Споразумение/Спогодба между страните МЕДИАЦИЯТА се прекратява, тъй като целта е постигната.
    II. С непостигане на споразумение:
  • Ако страните не успеят да се споразумеят, Медиаторът обобщава постигнатото до момента и евентуално достигнатия напредък. Медиаторът закрива медиационната сесия.

IV. Участници

1. Медиатор/Медиатори – осъществява/т дейността си при спазване на нормативните изисквания и в съответствие с процедурните и етични правила за поведение на Медиатора, определени в ЗМ и Наредбата по чл. 8, ал. 4 от ЗМ.
2. Страни по спора – участват в Медиацията лично или чрез писмено упълномощен представител.
3. Допълнителни участници – в Медиацията могат да участват и адвокати, консултанти, експерти и други специалисти, при съгласие от двете страни.

V. Поверителност на Медиацията

Всички участници в Медиацията по т. IV, спазват поверителност и не могат да използват или разкриват на когото и да е информация, свързана с или получена по време на процедурата, освен ако страните и Медиаторът писмено уговорят друго. Всяко от участващите лица подписва преди започване на Медиацията декларация, с която се задължава да съблюдава поверителност.

VI. Постигане на договорееност

1. Медиаторът не дава гаранция за постигане на договореност между страните по всички или по част от въпросите – това зависи изцяло от страните.
2. При постигане на договореност Медиаторът може да изготви Споразумение/Спогодба или страните могат да го изготвят сами или чрез адвокат/ите си.
3. Съдържанието и формата на Споразумението/Спогодбата се определят от страните. Формата може да бъде устна, писмена или писмена с нотариална заверка. Споразумението може да бъде внесено и за одобрение от районните съдилища в страната.
4. При висящо по случая дело, внасянето на Споразумението в съда е ангажимент на страните и/или техните адвокати.

VII. Прекратяване на медиация

1. При достигане на договореност, чрез Споразумение (Спогодба);
2. По искане на една от страните;
3. При взаимно съгласие на всички страни;
4. При отвод на Медиатора – страните биват информирани, че по-нататъшни усилия в Медиацията не са необходими, тъй като тя не би довела до положителен резултат;
5. При изтичане на 6 месечен срок от започването на Медиацията.

Ако Медиацията се провежда по време на висящо производство, то при прекратяване на процедурата по Медиация страните са длъжни незабавно да уведомят компетентния орган за спирането на процедурата по Медиация (чл. 14, ал. 2 от ЗМ).

VIII. 

Таксите и разходите за провеждане на Медиацияи редът и условията за заплащането им се определят в Тарифата за таксите при провеждане на процедура по Медиация, представляваща неразделна част от тези Правила. Размерът на възнаграждението на Медиатора не се обвързва с постигнатите резултати от процедурата и от изхода на спора.

IX. 

Преди да приемат участие в процедурата по Медиация, страните трябва да са се запознали и приели правилата на Медиатора за провеждане на процедурата.